Slovníček realitních pojmů

Víme, že je někdy těžké se vyznat ve všech pojmech a názvech. Proto pro Vás vytváříme slovníček nejčastějších pojmů.

 • Anuita

  v tomto smyslu jde o zlidovělý název pro nesplacenou část členského vkladu u družstevních bytů. Je to platba bytovému družstvu za byt. Pozor, pokud kupujete družstevní byt - pokud anuita ještě nebyla splacena, tak ji pravidelně měsíčně splácíte - v nájmu. A může jít o dost peněz. Kupní cena za převod by toto měla zohledňovat. Při vysoké anuitě by měla být nižší, protože byt ještě jednou "splácíte" každý měsíc v nájmu. Zvýší to tedy vaše měsíční náklady na bydlení. Jsou to řády stokorun až jednotky tisíc. Při odkupu družstevního bytu do osobního vlastnictví musíte tuto “anuitu” nejdříve doplatit. Pozor i na úvěr družstva (za zateplení, výtah apod.), který v nájmu můžete podobně splácet.
 • Osobní vlastnictví

  je případ, kdy každý byt v bytovém domě má svého majitele. Poznáte to tak, že v katastru nemovitostí je bytový dům rozdělen na jednotky (byty), a každý byt má svého vlastníka. Každý majitel navíc vlastní i podíl na společných prostorech domu a pozemku. Stáváte se i členem Společenství vlastníků jednotek, které rozhoduje o správě společných částí domu.
  Nákup bytu v osobním vlastnictví můžete financovat hypotékou.
 • Družstevní vlastnictví

  je případ, kdy celý bytový dům se všemi byty vlastní bytové družstvo (BD). Poznáte to tak, že v katastru nemovitostí je jako vlastník zapsáno bytové družstvo.

  Kupující tak získává družstevní podíl, tedy podíl na této “společnosti = družstvu”. Ze zákona vám navíc vzniká právo nájmu družstevního bytu. Družstvo má povinnost vám tento byt předat k užívání a vystavit nájemní smlouvu. Navíc máte právo spolurozhodovat o činnosti družstva - na členské schůzi.

  Nákup bytu v družstevním vlastnictví NELZE financovat hypotékou, ale třeba úvěrem ze stavebního spoření.

Chcete se nás na něco zeptat?

Chybí tu nějaký pojem, který byste chtěli znát? Napište nám, rádi vám poradíme